Putyin nagy bejelentést tett: eljött a hiperszonikus rakéták ideje
Oroszország továbbra is élesben fogja tesztelni új hiperszonikus rakétáját a Nyugat lépéseire válaszul.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő elmondta: az új Oresnyik hiperszonikus rakéta csupán figyelmeztetés volt a Nyugatnak.
Fotó: Contributor/Getty Images
A Nyugat számára szánt figyelmeztetés volt az Ukrajnában az új Oresnyik hiperszonikus rakétával végrehajtott csapás – jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő a Rosszija 1 televízió Moszkva. Kreml. Putyin című vasárnapi műsorában.
„A kollektív Nyugat, élén az Amerikai Egyesült Államokkal, azt demonstrálja, hogy
kész bármit megtenni annak érdekében, hogy elfojtsa Oroszországot,
azért hogy stratégiai vereséget mérjen rá. Ezért vannak ilyen figyelmeztető csengők abban az értelemben, hogy +eszetekbe se jusson!+ – arra a csapásra gondolok, amelyet az új rakétánkkal hajtottunk végre. Ez nagyon is időszerű, a közkívánatnak megfelelő és hatékony volt” – mondta a Kreml szóvivő.
Európai vezetők azon állítását kommentálva, amelyek szerint az Oresnyik kísérleti bevetése harci körülmények között a helyzet eszkalálása felé tett lépés volt, Peszkov kijelentette: „A kollektív Nyugat (az, aki) fokozza a feszültséget”.
Emlékeztetett rá, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök elmondta: a kurszki régióban nyugati rakétákat vetettek be nyugati katonák közreműködésével, és ennek következtében ott orosz katonák vesztették életüket.
„Következésképpen minden lépés, amely ezt követte, nem eszkaláció, hanem válasz volt a nyugatiak által kiprovokált eszkalációra”
– nyilatkozott a szóvivő.
Azt hangoztatta, hogy Joe Biden leköszönő amerikai elnök kormányzata, amelyet „a háború pártjának” nevezett, „egyre vakmerőbb lépéseket” tesz, és provokálja a feszültséget az orosz-ukrán konfliktus körül. Peszkov szerint
Putyinnak „válaszolnia kell erre a példátlan eszkalációra”.
Emlékeztetett rá, hogy a Biden-kormányzat mindvégig konfrontatív volt Oroszországgal szemben, ami még nem zárta volna ki a párbeszéd lehetőségét. „Ám azt, hogy minden párbeszédet a nullára fognak lecsökkenteni, nehéz volt elképzelni” – fogalmazott.
Hangot adott annak a véleményének, miszerint
a Biden-kormányzatot a választási vereség utáni belpolitikai bosszúvágy vezérli.
Peszkov szerint a távozó adminisztráció igyekszik meghiúsítani a békés megoldás körülményeinek megteremtését, miután Donald Trump, még republikánus elnökjelöltként, ígéretet tett a konfliktus rendezésére.
„Arra vetemedtek, hogy semmibe vegyék a figyelmeztetést. És innen jött létre ez a helyzet”
– mondta.
„Nem viselünk rózsaszín szemüveget, még előttünk áll hogy megértsük, vajon Trump ugyanezt az irányvonalat folytatja-e, avagy változtat rajta. Ezt nem tudjuk. Majd január harmadik harmadában meglátjuk” – válaszolt a szóvivő arra a kérdésre, hogy szerinte folytatja-e az új amerikai vezető elődje Ukrajna-politikáját.
Azokkal a kijevi kijelentésekkel kapcsolatban, amelyek szerint Ukrajnának „piszkos bombája” lehet, Peszkov azt mondta, hogy ez már nem csupán „játék a tűzzel”, hanem „több annál”.
A szóvivő azt mondta , hogy
csak egy szűk kör tudott az Oresnyik rakétarendszer fejlesztéséről, amelybe ő maga nem tartozott bele.
„Európa azt találgatja, hogy mekkora kárt tud okozni a rendszer, ha a fejek (a robbanótöltetek) nukleárisak lesznek, le lehet-e lőni a rakétákat, és milyen hamar érik el a rakéták az Óvilág fővárosait. A válasz: a kár elfogadhatatlan, modern eszközökkel lehetetlen lelőni őket, és percekről beszélünk.
A bombabunkerek nem segítenek, így az egyetlen remény az, hogy a jóságos Oroszország előre fog figyelmeztetni az indításokra.
Ezért jobb nem tovább támogatni a háborút” – írta a Telegram-csatornáján vasárnap Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese.
Azokkal a kijevi kijelentésekkel kapcsolatban, amelyek szerint az Oresnyik nem is létezik, megjegyezte: „Helyes, csak minél egyszerűbben! És a kivédéséhez is elég hunyorogni. Aki hunyorog, annak számára a probléma automatikusan megszűnik létezni.”
Alekszej Puskov, az orosz parlamenti felsőház információpolitikai bizottságának elnöke Telegram-csatornáján Jean-Noël Barrot francia külügyminiszter azzal nyilatkozatával kapcsolatban, amely szerint nincsenek „vörös vonalak” Ukrajna támogatásában így kommentálta:
„Nem is annyira az agresszivitása, mint inkább az ész nyilvánvaló hiánya döbbentett meg”.
Puskov szerint az ilyen magatartás jellemző a liberális európai politikusok új nemzedékének túlnyomó többségére, akik semmit sem tudnak a háborúról,
nem emlékeznek a második világháborúra, nem ismerik a történelmet, rosszul képzettek, és ultraliberális jelszavakon és sablonokon nőttek fel. „Az ilyen vezetés a mai Európa igazi szerencsétlensége”
– írta a szenátor.
Vlagyimir Putyin csütörtökön televíziós beszédben jelentette be, hogy az orosz fegyveres erők egy új, Oresnyik (Mogyorós) elnevezésű, közepes hatótávolságú, hagyományos felszereltségű hiperszonikus rakétát vetett be egy dnyiprói hadiipari létesítmény ellen, válaszul a nagy hatótávolságú, az ukrán hadsereg által önállóan nem használható amerikai és brit precíziós fegyverekkel Oroszország belterületére végrehajtott csapásra.
„Feljogosítva tartjuk magunkat arra, hogy fegyvereinket azoknak az országoknak a katonai létesítményei ellen alkalmazzuk, amelyek megengedik, hogy fegyvereiket a mi létesítményeink ellen használják”
– figyelmeztetett akkor Putyin.
A Moszkva. Kreml. Putyin vasárnapi adásában bemutatták, hogy az orosz elnök a bejelentést követően, a székből felállva kijelentette: „úgy tűnik nekem, hogy ez elég világos és érthető”.
(MTI)
Ezt is ajánljuk a témában
Oroszország továbbra is élesben fogja tesztelni új hiperszonikus rakétáját a Nyugat lépéseire válaszul.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
A NATO-főtitkár szerint mivel a háború globális konfliktussá vált, az európai szövetségeseknek nagyobb szerepet kell vállalniuk.
„Ez elsősorban a jelenlegi amerikai kormányzat döntéseitől és választásától függ” – mondta az orosz elnök.
Az ukránok dróncsapást indítottak az egyik legnagyobb orosz olajfinomító ellen.